نظافت صحیح شیرآلات

نظافت صحیح شیرآلات

نظافت صحیح شیرآلات

نظافت صحیح شیرآلات

یکی از مهم ترین و پر مصرف ترین اجزای هر خانه شیرآلات آن می باشد ، که به دلیل تماس مداوم با آب و استفاده افراد مختلف همواره در معرض آلودگی ، کثیفی و لک شدن قراردارند و معمولا روش صحیح نظافت آنها مسئله بسیار مهمی می باشد ؛ زیرا در بیشتر موارد افراد برای نظافت و ضدعفونی کردن شیرآلات از مواد شوینده بسیار قوی استفاده می کنند که به مرور زمان باعث از بین رفتن لعاب روی شیرآلات و در نتیجه کدر شدن و ایجاد لک های دائمی بر روی آنها می گردد .

نحوه تمیز کردن شیرآلات

انواع روش های تمیزکردن شیرآلات

تمیزکردن توسط مواد طبیعی : در این روش از مواد اسیدی طبیعی که هم خواص چربی زدایی و هم ضدعفونی کننده دارند استفاده می شود . برای مثال : جوش شیرین ، سرکه ،آب لیمو و یا آب نارنج

تمیز کردن توسط مواد شیمیایی : بیشتر مواد شیمیایی موجود در بازار همچون پاک کننده های چند منظوره ، وایتکس و یا جوهر نمک موجب از بین رفتن لعاب روی شیرآلات می شوند ، به همین جهت بهتر است تا حد امکان از روش های طبیعی استفاده شود و در غیر این صورت هنگام خرید باید به میزان PH اسیدی بودن مواد شوینده بسیار توجه نمایید .

نحوه تمیز کردن شیرآلات

روش اول : تمیز کردن به وسیله جوش شیرین

جوش شیرین یکی از ساده ترین و راه گشا ترین مواد برای تمیزکردن سطوحی همچون شیرآلات ، اجاق گاز و حتی سینک ظرفشویی می باشد ، برای انجام این کار کافی است مراحل زیر را انجام دهید .

 • پیمانه جوش شیرین را با ۲ قاشق غذاخوری آب گرم  ترکیب کنید تا یک ترکیب خمیری به دست بیاید. اگر مخلوط بیش از حد آب دارد، مقداری جوش شیرین اضافه کنید و اگر بیش از حد سفت باشد، چند قطره آب اضافه کنید.
 • خمیر به دست آمده را با استفاده از اسفنج نرم ، پارچه یا مسواکی نرم بر روی شیرآلات بمالید.

نکته : به هیچ عنوان از اجسامی همچون سیم ظرفشویی ، اسکاچ های زبر برس های سیمی ، تیغ ، چاقو و ابزار های فلزی استفاده نکنید ، زیرا این اجسام موجب خراش و آسیب رسانی به شیرآلات می شوند .

 • شیرآلات را با آب سرد بشویید و سپس به کمک پارچه ای خشک و تمیز، سطوح را خشک کنید.

روش دوم : تمیز کردن به وسیله سرکه

تمیز نمودن شیرآلات توسط سرکه بسیار در درخشندگی شیرآلات موثر می باشد ، اما این روش به زمان زیادی نیازمند است . برای انجام آن کافی است مراحل زیر را انجام دهید.

 • ابتدا با دستمالی مرطوب سطح شیرآلات را از گرد وغبار پاک نمایید .
 • متناسب با حجم و تعداد شیرآلات از نسبت برابر سرکه و آب ولرم استفاده کنید، ۱ تا ۲ قاشق غذاخوری سرکه و آب معادل (۱۵ تا ۳۰ میلی لیتر) برای هر قطعه شیرکفایت می کند.
 • با استفاده از اسفنج نرم ، پارچه یا مسواکی نرم بر روی شیرآلات بمالید . بهتر است در این روش از پارچه نرم بدون کرک استفاده شود و اجازه بدهید پارچه آغشته به مخلوط آب و سرکه به مدت یک ساعت بر روی سطوح شیرآلات باقی بماند.
 • بعد از مدت یک ساعت با استفاده از اسفنج یا پارچه خشک، سطوح را به نرمی تمیز کنید .
 • در صورت عدم نتیجه این مراحل را چندین بار تکرار کنید .
 • در صورت عدم دسترسی به سرکه می توانید از آب نارنج یا لیمو ترش استفاده نمایید  .


نحوه تمیز کردن شیرآلات

تمیز کردن اهرم یا دستگیره شیرآلات

بیشترین سطح مورد تماس در شیرآلات دستگیره یا اهرم آنها می باشد از این رو نظافت مدون آنها بسیار حائز اهمیت است ، این سطوح علاوه بر درخشندگی باید به صورت مدون ضدعفونی گردند ، اما نکته بسیار مهم در این زمینه جنس دستگیره ها است زیرا در بیشتر موارد از جنس برنج نمی باشند . ممکن است از جنس ( سرب ، پلاستیک ، مواد های ترکیبی و یا سایر فلزات باشند ) در این صورت بهترین روش نظافت اهرم شیرآلات آب گرم و صابون و یا الکل رقیق شده می باشد .

رسوب زدایی از شیرآلات

یکی از پارامتر های مهم در طول عمر شیرآلات میزان سختی و رسوب آب می باشد ؛ در بیشتر نقاط کشور آب لوله کشی حاوی مواد معدنی و به عبارتی سختی و رسوب است. که به مرور زمان ، ممکن است مواد معدنی آب بر روی سطوح شیرآلات مانده و موجب رسوب سفید یا رنگی شود .

اسیدها بهترین گزینه در مبارزه با رسوب آب هستند. این مواد کلسیم و سایر مواد معدنی را حل نموده و تمیز می کنند؛ اما انتخاب مواد اسیدی مناسب بسیار مهم است ؛ زیرا میزان غلظت و PH اسیدها هم برای سلامتی افراد و هم میزان آسیب رسانی به شیرآلات بسیار مهم می باشد . در ادامه برخی از مواد پاک کننده اسیدی که می توانند برای حذف رسوبات مورد استفاده قرار گیرند، معرفی شده اند :

 • سرکه سفید
 • آب لیمو
 • تمیز کننده  کلر(clr)
 • پاک کننده اسید فسفریک
 • اسید سولفوریک

تمیز کردن شیرآلات طلایی

شیرآلات طلایی ممکن است به برخی از تمیزکننده های تجاری واکنش نشان دهند، زیرا تعدادی از این تمیزکننده ها حاوی مواد شیمیایی مضری هستند که به شیرآلات طلایی آسیب می رساند. برای اطمینان می توانید از اسپری مخصوص شیرآلات طلایی استفاده کنید. مقدار کافی اسپری مخصوص روی شیرآلات بزنید و اجازه دهید به مدت ۱۰ تا ۲۰ دقیقه باقی بماند. سپس با دقت سطوح را شستشو داده و با پارچه ای تمیز خشک کنید.

تمیز کردن شیرآلات مسی

بهترین روش برای تمیز کردن شیرآلات مسی نوشابه گازدار است . نوشابه باعث تمیز شدن و درخشان شدن شیرآلات می شود. بطری اسپری را از نوشابه پر کنید، سپس بر روی سطوح اسپری کنید. اجازه دهید ذرات نوشابه برای چند دقیقه بر روی شیرآلات بماند، سپس با یک پارچه مرطوب شیرآلات را تمیز کنید.

نحوه تمیز کردن شیرآلات

امتیاز: 5 از 5. مجموع 1 رای
در حال پاسخ به: [انصراف]
تعداد حروف باقی مانده: 500
Captcha  
۱۴۰۱/۱۲/۲۶ | مقالات | Mobin | بازدید: 483 | 1679060380